Så skal der tjekkes mål
Alle bådejere til nuværende målte både og tidligere målte både skulle nu have modtaget en mail fra Jørgen Hansen vedhæftet en pdf Nyt om dit Texel, og alle mål i en excel-fil. Det er vigtigt at alle tjekker ‘deres’ linje i regnearket for at se om det er de rigtige sejl der er målt os.
Det er ekstremt vigtigt for os – og for alle der sejler kapsejlads – at de mål der overgives til Dansk Sejlunion er retvisende.
Er der ikke sket noget med dit grej, så send Jørgen en mail og meddel det.
Skulle du have fået nye sejl, der ikke er målt, så meddel det til jørgen (mailadr. via link) og bestil måling. Har du fundet et sejl i skuffen der ikke er målt, me som du ønsker at sejle med, så meld det til Jørgen og få det målt. Har du lettet din båd siden målingen fandt sted, så meld det til jørgen og få båden vejet om.
Under alle omstændigheder beder vi dig give en melding til jørgen.
Vi har alle interesse i, at vi har de rigtige mål, som forudsætning for fair kapsejlads.
Skriv en kommentar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!